تور شیراز و جاذبه های گردشگری

پایتخت ادب و فرهنگ ایران زمین، شهر شیراز است. این شهر دارای آثار باستانی فراوانی از دوره ساسانیان و هخامنشیان بوده و یکی از شهرهای گردشگری و توریستی ایران به شمار می رود. در طی سال گردشگران زیادی با تور زمینی شیراز یا تورهای هوایی به این شهر سفر می کنند. البته که در این بین نمی توان شمار گردشگران خارجی در پایتخت ادب و فرهنگ ایران را نادیده گرفت. امروز ما در این مطلب تصمیم داریم شما را با پایتخت فرهنگی ایران آشنا سازیم؛ پس برای آشنایی بیشتر با این شهر در ادامه این مطلب همراه ما باشید!

تاریخچه شهر شیراز

 

شیراز نامی است که به درستی باستان شناسان در مورد پیشینه آن اطلاعی ندارند. با این حال ابن حوقل که یکی از جغرافی دانان مسلمان قرن چهارم هجری بوده در آثار خود اشاره می کند، شهر شیراز به دلیل شباهت زیاد به اندرون شیر و صادرات فراوان خواروبار به این نام معروف شده است. 

برخی هم معتقدند که در ابتدا به شیراز شهر راز گفته می شد، اما به مرور این نام به شهراز؛ پس از آن به شیراز تغییر یافته است. در طی قرن های متمادی نام های مختلفی توسط دولتمردان،حاکمان و شاعران به این شهر نسبت داده اند، از جمله آن ها می توان به ملک سلیمان، دارالملک، مملکت سلیمان، تختگاه سلیمان یا دارالفضل اشاره کرد.

مکان های دیدنی شهر شیراز

 

آوازه شعر و عطر بهارنارنج شیراز، مطمئنا به گوش شما هم خورده است. این شهر میراث دارد نام آورترین بنای تاریخی در دنیا یعنی تخت جمشید بوده و یکی از ارزشمندترین شهرهای تاریخی دنیا به شمار می رود. شما می توانید با تور زمینی شیراز از دیگر بناهای تاریخی شهر بازدید کرده و عطر بهارنارنج را حس کنید. اما معروف ترین بناهای تاریخی شهر شیراز علاوه بر تخت جمشید شامل موارد زیر می شود.

تور شیراز

حافظیه

 

خواجه شمس الدین محمدبن بهاء الدین محمد حافظ شیرازی در شهر شیراز دفن شده است. آرامگاه این شاعر بزرگ و گرانقدر در شمال شیراز و قسمت جنوبی دروازه قرآن قرار دارد. آرامگاه لسان الغیب در شیراز تقریبا دو هکتار مساحت داشته و با تالاری صحن های آن را از هم جدا کرده اند.

تالار حافظیه در دوران زندیه با طول ۵۶ متر در عرض ۸ متر احداث شده و دارای ۲۰ ستون سنگی ۵ متری زیبا است. برای معماری آرامگاه حضرت لسان الغیب از سبک معماری هخامنشیان و زندیان الهام گرفته شده و محیط اطراف آن را باغات زیبا احاطه کرده اند.

سعدیه

 

مشرف الدین مصلح بن عبدالله شیرازی متخلص به سعدی، یکی دیگر از نام وران و بزرگانی است که در شهر شیراز دفن شده و آرامگاهش در شیراز قرار دارد. حضرت سعدی یکی از شاعران گرانقدر ایرانی است که آرامگاه او در نزدیکی باغ دلگشا احداث شده و از مکان های گردشگری شیراز به شمار می رود.

این مکان تاریخی زیبا در ابتدا خانقاه حضرت سعدی بوده اما به دستور کریم خان زند برای آن بنایی احداث شده است. با این حال سازه کنونی در طی قرن اخیر و سال ۱۳۳۰ ساخته شده و ۲۵۸ متر مربع زیر بنا دارد.

تور شیراز

دروازه قرآن

 

از دیگر آثار تاریخی که با تور زمینی شیراز می توانید از آن بازدید کنید، دروازه قرآن است. این بنای تاریخی میان کوه باباکوهی و چهل مقام احداث شده و یکی از خروجی های شهر شیراز به شمار رفته که به سمت شهر مرودشت می رود.

این دروازه در دوره عضدالدوله دیلمی ساخته شده و روی آن یک قرآن قرار داده اند اما به دستور کریم خان زند این مکان مجددا مورد بازسازی قرار گرفته و روی آن دو قرآن ساخته اند. قرآن ها، قرآن هفده من نامیده شده و در حال حاضر موزه پارس میراث دار آن ها است. 

در دوره پهلوی اول، این دروازه به دستور رضاخان تخریب شد، اما پس از آن به محمدرضاشاه پهلوی بنایی بزرگتر در نزدیکی دروازه اصلی احداث شد. 

تخت جمشید

 

یکی از کهن ترین و ارزشمندترین بناهای باستانی به جای مانده از دوره های تاریخی در دنیا، بنای تخت جمشید است. ساخت این بنا به دوره هخامنشیان برمی گردد و آن را به عنوان ارگ پارسه هم می شناسند. مساحت این بنا بیشتر از ۱۲۵ هزار مترمربع است. طول این بنا با طول آکروپولیس در آتن برابر بوده اما عرضی پنج برابر بیشتر از آکروپولیس دارد.

در دیوار جبهه جنوبی تخت کتیبه داریوش بزرگ قرار گرفته است. این بنا یکی از برترین سازه های تاریخی جهان بوده که به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی حدود ۲۵۰۰ سال پیش احداث شده که بعدها جانشینان او تغییراتی در سازه اصلی اعمال کرده اند. می بینید عظیم ترین سازه جهانی درست در شهر فرهنگ و ادب و تمدن ایران قرار گرفته و تاریخ بشریت را به رخ می کشد.

آرامگاه کوروش کبیر

 

پاسارگاد آرامگاه یکی از بزرگ ترین پادشاهان تاریخ که منشور حقوق بشر آن امروزه بر سردر سازمان ملل متحد نصب شده و نشان از تمدن و فرهنگ ملیت ایرانی دارد، در شهر شیراز قرار گرفته است.

مجموعه پاسارگاد یکی از کهن ترین بناهای تاریخی باقی مانده از دوره هخامنشیان بوده که با شیراز تقریبا ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. البته که مجموعه پاسارگاد تنها آرامگاه کوروش کبیر را در خود جای نداده و شامل مسجد پاسارگاد، کاخ دروازه، کاخ بارعام، دو کوشک، آرامگاه کمبوجیه، باغ پادشاهی، ساختار دفاعی تل تخت، محوطه مقدس، کاروانسرای مظفری و تنگه بلاغی می شود.

آداب و رسوم مردمان شیراز

 

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید اما یکی از مهم ترین مسائل برای مردمان شیراز، فرهنگ و آداب و رسوم کهن این شهر است. شیراز مردمانی خون گرم و ساده دارد که عشق و علاقه وافر آن ها از عطر بهار نارنج دریافت می کنند.

البته انتظاری غیر از این هم از شهری که شاعران برجسته ای همچون حضرت حافظ، حضرت سعدی، قاآنی را در خود پرورده نمی رود. تاریخ بشریت در گوشه گوشه این شهر به چشم می خورد و گواهی آن تخت جمشید یکی از کهن ترین سازه های جهان است.

به قول حضرت لسان الغیب “خوشا شیراز و وضع بی مثالش”

تور شیراز

سخن آخر

 

شیراز نماد شکوه و عظمت ایران زمین است، این شهر به خوبی تمدن کهن ایران را به جهانیان نشان می دهد. با تور زمینی شیراز شما می توانید علاوه بر استشمام بوی عطر بهار نارنج از باغات نارنج قوام و بازدید از میراث کهن ایرانی یعنی تخت جمشید از بازدید مکان هایی چون حمام و بازار وکیل، آرامگاه خواجوی کرمانی، باغ ارم، باغ دلگشا، باغ عفیف آباد، باغ جهان نما، ارگ کریم خان، مسجد وکیل لذت ببرید. جهت رزور تور شیراز با ما در تماس باشید.

نقشه استان شیراز

پیمایش به بالا
×