بلغارستان، جاذبه های گردشگری

بلغارستان کشوری دارای مساحت ۱۱۰٬۹۹۴  کیلومتر مربع است که در جنوب شرقی اروپا واقع شده و چهاردهمین کشور بزرگ اروپایی محسوب می شود. شهر صوفیه پایتخت بلغارستان بوده و طبق آمار سال ۲۰۲۲ میلادی جمعیتی بالغ بر  ۶٬۸۳۸٬۹۷۸ دارد. بیشترین رشد منفی جمعیت متعلق به بلغارستان است؛ به طوری که هر سال یک درصد از جمعیت آن کاسته می شود. برای رفتن به این کشور بهترین راه استفاده از تور هوایی بلغارستان است. زیرا فاصله بین ایران و بلغارستان بسیار زیاد است و سفر با تور زمینی برای مسافران اذیت کننده خواهد بود.

دین، زبان و مردم 

 

واحد پول این کشور لو با واحد جز ستونیکیی بوده و زبان رسمی مردمان آن بلغاری است. همچنین مردم بلغارستان به سه دسته بلغاری تبار، ترک و کولی تقسیم می شوند که ۸۵ درصد ساکنان آن بلغاری هستند. دانشمندان بسیاری ریشه بلغارها را متعلق به قبایل ترک زبان آسیای میانه می دانند که احتمالا رگه های ایرانی نیز داشته باشند. اقلیت های کوچکی چون روس ‌ها، رومانی ‌ها، ارمنی ‌ها، یونانی ‌ها در بلغارستان زندگی می کنند.

نزدیک ترین زبان به زبان بلغاری، زبان مقدونی است و زبان بلغاری نوعی زبان هند و اروپایی تلقی می شود که از شاخه اسلاوی جنوبی است. در زبان بلغاری معصر و کنه تعداد ۱۰۰۰ واژه وجود دارد که در صحبت های روز مره استفاده می شوند و در دوره تسلط ۵۰۰ ساله عثمای بر این کشور و از طریق زبان ترکی وارد زبان بلغاری شده اسند.

در این کشور ۱۰ درصد جمعیت را مسلمان، ۷۶ درصد مسیحیت ارتدکس و ۱۱.۸ درصد را بی دین ها تشکیل می دند. هشتاد هزار مسلمان علوی در بلغارستان ساکن هستند. علت گسترش اسلام در این کشور ریشه در تصرف آن در گذشته به دست امپراتوری عثمانی دارد.

تور هوایی بلغارستان

فرهنگ و آداب و رسوم مردم 

 

این کشور دارای عناصر فرهنگی سنتی اصلی شامل بلغارستان از میراث تراکیه‌ای، اسلاوی و بلغار است و به عبارتی ترکیبی از فرهنگ اروپایی و ترکی محسوب می شود.  در فرهنگ این کشور می توان رگه‌هایی از فرهنگ رومی، یونانی، ایرانی، سلتی و عثمانی را دید. از دیگر نکات فرهنگی بلغارستان وجود سازهایی مثل کاوال، طبل استوانه‌ای دو سر (توپان)، دودوک (سوت بلغاری)، نی انبان (کاباگیوا) و گادولکا (ساز زهی قوس‌دار) در این کشور است.

یکی از آداب و رسوم مردم بلغارها برپایی جشن رزها در نیمه اول ماه ژوئن است که در دره گل سرخ برگزار می شود. این دره در قسمت مرکزی بلغارستان و نزدیکی شهرهای کازانلوک و کارلوود قرار دارد. جشنواره موسیقی کوهستان، مراسم بابا مارتا، مراسم صبح جولای، مراسم برداشت انگور و مراسم رقص آتش از دیگر آداب و رسوم مردم این کشور است.

تور هوایی بلغارستان

مزیت سفر با تور هوایی نسبت به تور زمینی

وجود مسافت زیاد حدود ۲۸۸۴  کیلومتر بین ایران و کشور بلغارستان و همچنین مشکلاتی که تور زمینی به این کشور دارد، سبب شده مسافران بیشتری متقاضی استفاده از تور هوایی بلغارستان باشند. برای مثال چالش هایی مثل خستگی سفر، ساعات زیاد تا رسیدن به مقصد، تغییر چند باره مسیر از ایران به ترکیه و در نهایت به بلغارستان از جمله مواردی هستند که مزیت تور هوایی بلغارستان نسبت به تور زمینی این کشور را نشان می دهد.

از طریق تور هوایی بلغارستان که به شهر وارنا صورت می گیرد حدود ۲ ساعت و نیم مسیر هوایی زمان می برد؛ ولی در صورت سفر زمینی به بلغارستان باید مدت یک روز و سه ساعت با استفاده از وسایل نقلیه مختلف مسیر را طی کرد. مزیت دیگر سفر با تور هوایی بلغارستان، وجود پروازهایی از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، مشهد و سایر شهرهای مراکز استان‌ها است.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای

این کشور از شمال با جمهوری رومانی حدود ۶۰۸ کیلومتر مرز مشترک داشته و از سمت غرب ۳۱۸ کیلومتر با صربستان مرز دارد. همچنین مرز مشترک این کشور با مقدونیه ۱۴۸ کیلومتر بوده و از قسمت جنوب با کشورهای یونان و ترکیه به ترتیب حدود ۴۹۸ کیلومتر و ۲۴۰ کیلومتر هم مرز می باشد.

رشته کوه های مهمی چون رشته کوه‌های بالکان در شمال و مرکز بلغارستان و رشته کوه‌های ردوپه در باختر و جنوب این کشور قرار دارند؛ همچنین از دیگر رشته کوه‌های این کشور ریلا و پیرین هستند. قله مُصَلّی واقع در ارتفاعات ریلا در غرب این کشور با ۲۹۲۵ متر ارتفاع بلندترین نقطه کشور بلغارستان به شمار می رود.

از لحاظ آب و هوایی در شمال تابستان‌ های گرم و زمستان‌های سرد وجود دارد. ولی در قسمت جنوب شرق این کشور آب و هوای مدیترانه ای حاکم است. بیشتر نواحی بلغارستان آب و هوایی کوهستانی و سرد دارد و در مناطق ساحلی دریای سیاه شرایط اقلیمی مرطوب و معتدل جریان دارد.

تور هوایی بلغارستان

جاذبه‌های گردشگری و اماکن تاریخی 

 

فصل ‌های بهار و پاییز بهترین زمان سفر با تور هوایی و دیدن اماکن تاریخی و جاذبه‌ های گردشگری این کشور است. وارنا یکی از شهرهای زیبای بندری بلغارستان به شمار می رود که در کنار آن منطقهٔ ساحلی گلدن سندز قرار دارد.

از جمله مهم ترین جاذبه‌ های گردشگری بناهای تاریخی چون کلیسای بویانا و کلیسای هاگیا صوفیا هستند. کلیسای بویانا شامل یک باغ نیز است که هر دو در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. قدمت این کلیسا به قرن چهاردهم میلادی بر می گردد. کلیسای هاگیا صوفیا نیز مربوط به قرن ششم میلادی بوده که در دوران‌های مختلف بازسازی شده و تغییراتی در آن صورت گرفته است. همچنین در زمان تسلط عثمانی ها بر بلغارستان این کلیسا به عنوان مسجد مورد استفاده بود.

جمع بندی

 

بهترین مسیر برای رفتن به این کشور از طریق تور هوایی بلغارستان است. چرا که در طی ۲ و نیم و بدون تغییر مسیر می توان به مقصد رسید. اماکن تاریخی مختلفی چون منطقه تاریخی پریریکون، صومعه ریلا که در دل کوهستان ریلا، مقبره گنبد تراسی کازانکوک و گورستان باستانی وارنا از مهم‌ ترین جاذبه های گردشگری بلغارستان است که در سفر به این کشور می توان از آن‌ها دیدن کرد. جهت رزور تور بلغارستان با ما در تماس باشید.

نقشه کشور بلغارستان

پیمایش به بالا
×