کلیسای گغارد و جاذبه دیدنی آن

کلیسای گغارد ارمنستان

کلیسای گغارد ارمنستان و قدمت تاریخی آن. ارمنستان یکی از اصلی ترین کشورهای جهان به شمار می رود که دارای رودخانه ها، دریاچه ها و کوهستان ها و مناطق مرتفع زیادی است. بیشتر رودهای این کشور در نهایت وارد دریاچه ارس یا کاسپین (خزر) می شوند.

در ارمنستان می توان جاذبه های دیدنی و تاریخی که نشانگر فرهنگ غنی این سرزمین است را مشاهده کرد. همچنین شرایط آب و هوایی مطبوع مناطق مختلف ارمنستان این کشور را به یکی از بهترین نقاط برای گردشگری تبدیل کرده اند.  یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری کشور ارمنستان کلیسای گغارد است. در سفر به ارمنستان می توان از این کلیسا و جاذبه های دیدنی آن بازدید کرد. در این مطلب از فرنود گشت بیشتر با این بنای تاریخی آشنا می شویم.

گغارد به چه معنا است؟

 

گغارد یک نوع نیزه با پایه چوبی است. در قسمت نوک آن یک آهن تخت تیز قرار دارد به آن گغارد گفته می شود. این نیزه به زمان به صلیب کشیدن حضرت مسیح (ع) بر می گردد. با فرو کردن گغارد به بدن حضرت مسیح خواستند که از کشته شدن ایشان مطمئن شوند.

به همین دلیل این نیزه برای مسیحیان مقدس است. در اواسط قرن سیزدهم شخصی به نام تاتوس اراکیال نیزه را به ایری وانک (اسم قدیم گغارد) آورد و از زمان به بعد این نیزه به نام گغارد مشهور شد. بازدید از کلیسای گغارد یکی از مهم ترین نقاط دیدنی و گردشگری کشور ارمنستان محسوب می شود.

تاریخچه کلیسای گغارد در ارمنستان

 

بیشتر بخوانیم:  0 تا 100 شهر یالوا ترکیه: آب و هوا، مسیر دسترسی و جاذبه های دیدنی آن

نیزه گغارد امروزه در یکی دیگر از کلیسای مهم و مشهور به نام اچمیادزین در کشور ارمنستان نگهداری می شود و روزانه تعداد زیادی از گردشگران از آن دیدن می کنند. در قرن سیزدهم میلادی این کلیسا بنا شد. در سال ۱۲۱۵ میلادی توسط شخصی به نام آل زاکاریان از افراد ثروتمند آن زمان ساخته شد.

بعد از مدتی ملک این کلیسا را یکی از خاندان های ارمنی خریداری کرد. بخش های داخلی محوطه کلیسا را در اواخر قرن سیزدهم میلادی ساخت. ساخت بخش های داخلی این مکان به مدت ۱۰ سال طول انجامید. در سفر به ارمنستان دیدن از کلیسای تاریخی و شگفت انگیز گغارد را از دست ندهید.

 

کلیسای گغارد ارمنستان

 

شگفتی های داخل  کلیسای گغارد

 

کلیسای گغارد ارمنستان  در بالای کوهی و در فاصله ۶ کیلومتری بنای گارنی و در طول رود آزات به سمت شمال شرقی قرار دارد. همچنین این کلیسا در دره تاریخی گغارت و در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی ایروان است. این مکان در ساحل شرقی رودخانه آزاد قرار دارد. این کلسیا دارای دو قسمت اصلی می باشد.

این مکان به دلیل قرار گرفتن در دل مسیر پر پیچ و خم کوهستانی دارای چشم اندازی بی نظیر می باشد. داخل این کلیسا همانند فضای بیرونی آن شگفت انگیز می باشد. جاذبه های دیدنی زیبایی وجود دارد. فرهنگ و تاریخ ارمنستان بسیار غنی است و قدمت بالایی دارد و تعداد زیادی از بناهای فرهنگی و مذهبی در این کشور وجود دارد.

به طوری که کلیسای گغارد اصلی ترین مرکز فرهنگی ارمنستان به شمار می رود. این کلیسا در ابتدا به نام Ayrivank یا صومعه غارها در ارمنستان مشهور بود؛ ولی در طول زمان به گغارد تغییر نام یافت. در این کلیسا یک چشمه وجود دارد. مردمان محلی آنجا اعتقاد دارند که با زدن آب چشمه به صورت، جوان می مانید و از این جهت این چشمه برای آن ها ارزشمند می باشد.

بیشتر بخوانیم:  0 تا 100 معبد گارنی (دسترسی، تاریخچه و بهترین زمان سفر)

همچنین ورودی کلیسا دارای یک فرورفتگی کوچکی است که بر اساس اعتقاد مردم این منطقه، اگر کسی هفت سنگ کوچک داخل آن پرت کند و سه سنگ از این هفت سنگ نیفتد آن شخص به آرزویش می رسد.

جاذبه های دیدنی کلیسای گغارد

 

کلیسای گغارد از لحاظ جغرافیایی در استان کوتایک ارمنستان قرار دارد. این مکان در سال ۲۰۰۰ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. کلیسای گغارد از مهم ترین معماری های قرون وسطایی ارمنستان محسوب می شود. این کلیسا در منطقه کوهستانی قراردارد. وجود منطقه کوهستانی بر زیبایی کلیسا افزوده است.

 

موقعیت مکانی کلیسای گغارد

 

کلیسای گغارد از چند کلیسای کوچک تر تشکیل شده است. همچنین بعضی از کلیساهای کوچک در دل این صخره ها دارای اتاق هایی هستند؛ تمامی این بناهای تاریخی تصویری فوق العاده از معماری بی نظیر قرون وسطایی در ارمنستان نشان می دهند. در بیرون مجموعه اصلی کلیسای گغارد، چند بنای یادبود قرار دارد.

 

کلیسای گغارد ارمنستان

 

خرید سوغات از گغارد ارمنستان

 

در هنگام بازدید از کلیسای گغارد و دیدن بناهای تاریخی و جاذبه های دیدنی این مکان می توان افرادی را مشاهده کرد که محصولات محلی این منطقه می فروشند. سوغات گغارد ارمنستان عبارت است از:

  • انواع کلوچه و شیرینی
  • میوه خشک شده
  • نان گردویی
  • مربای خوش طعم گردو

را می توان از این فروشندگان خریداری کرد و به عنوان سوغات سفر به ارمنستان به نزدیکان خود هدیه داد. در سفر به ارمنستان با فرنود گشت می توانید ازاین جای دیدنی بازدید کنید و خوراکی های خوشمزه محلی آن را بخرید.

بیشتر بخوانیم:  سفر بریم آنتالیا؟

جمع بندی

 

کشور ارمنستان و شهر ایراون دارای جاذبه های گردشگری بسیار فراوانی است و که وجود کلیساهای تاریخی در آن بیشتر مورد توجه گردشگران می باشد.  این کلیسا توسط صخره هایی احاطه گردیده است. به همین دلیل منظره بسیار چشم نواز در بیرون و در داخل شگفتی های جذابی دارد. در این مقاله مهم ترین اطلاعاتی که باید در خصوص کلیسای گغارد ارمنستان داشته باشید را بیان نمودیم. به همین منظور جهت دستابی به یک سفر خوب و لذت بخش، آژانس مسافرتی فرنود گشت در کنار شما عزیزان است، با ما در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیسای گغارد و جاذبه دیدنی آن

کلیسای گغارد ارمنستان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
×